Rapporteurship on the Rights of Migrants

Rapporteur

Julissa Mantilla Falcón

Commissioner Julissa Mantilla Falcón
Rapporteur on the Rights of Migrants

Commissioner Julissa Mantilla Falcón was elected by the General Assembly of the OAS during its 49th Regular Period of Sessions, on June 28, 2019, for a four-year term from January 1, 2020 through December 31, 2023. As a lawyer, she specializes in human rights and has a degree from the Pontifical Catholic University of Peru (PUCP), a diploma in Gender from the PUCP, and an LLM in International Human Rights Law from the London School of Economics and Political Science (LSE) at the University of London. She worked in the Peruvian Ombudspersons Office and was in charge of gender issues in the Commission for Truth and Reconciliation in Peru. She has served as an international consultant on transitional justice for UN Women. She is a professor at the Law School and the master’s degree in Human Rights at the PUCP and at the Academy on Human Rights and Humanitarian Law at the American University’s Washington College of Law. She has lectured internationally and authored several academic publications. She is a citizen of Peru.


Former Rapporteurs

Luis Ernesto Vargas Silva, May 2017 - December 2019

Luis Ernesto Vargas Silva

Commissioner Luis Ernesto Vargas Silva is a citizen of Colombia. He was elected on May 10, 2017, by the Permanent Council of the Organization of American States (OAS), to fill the vacancy produced when Commissioner Enrique Gil Botero resigned, on March 9, 2017. His term therefore ends on December 31, 2019. Luis Ernesto Vargas Silva is a doctor of law and social sciences from Colombia’s Universidad Libre, with a specialty in family law from that same institution, and a doctorate in private law and personal and family law from the Universidad de Zaragoza. He has served in the Colombian judiciary for 40 years. He was a Judge on the Constitutional Court from March 2009 to February 2017. While on the Constitutional Court, he presided over the Special Monitoring Chamber created to implement structural decision T-025 of 2004, by which the Constitutional Court declared an unconstitutional state of affairs in the matter of forced displacement. In this task, he fulfilled his commitment to the judicial verification of progress, delays, or setbacks in the process to overcome the systematic violation of the fundamental rights of the displaced population. In 2014, during his constitutional term of office, he was designated president of the Constitutional Court. He is the author of numerous essays on procedural law, a book on the reform of the Colombian civil procedures code, and a collection of monographs on constitutional law.

Margarette May Macaulay, March to May, 2017

Margarette May Macaulay

Commissioner Margarette May Macaulay was re-elected by the General Assembly of the OAS during its 49th Regular Period of Sessions, on June 28, 2019, for a further four-year term from January 1, 2020 through December 31, 2023. She had previously been elected by the General Assembly of the OAS for a first term as a commissioner that also ran for four years, January 2016-December 2019. President Macaulay holds a bachelor of laws degree from the University of London and is currently an attorney in private practice. She serves as Mediator in the Supreme Court of Jamaica and as Associate Arbitrator, as well as serving as Notary Public. She served as a Judge of the Inter-American Court of Human Rights from 2007 to 2012, contributing to the formulation of the Court’s Rules of Procedure. She is an honored member of the Gender Justice Legacy Wall of notable women’s rights advocates who have brought about important changes, which was launched in December 2017 at the United Nations in New York, during the Assembly of Ministers. She took part in the reform and drafting of laws in Jamaica and is well known as a strong proponent of and authority on women’s rights. She is a citizen of Jamaica.


Enrique Gil Botero, January 2016 – March 2017

Enrique Gil Botero

Enrique Gil Botero was IACHR Commissioner from January 1, 2016 to March 9, 2017. The Commission designated him for this function on January 28, 2016. Botero is a citizen of Colombia. He was elected on June 16, 2015, by the OAS General Assembly, for a 4-year mandate that starts on January 1, 2016 and ends December 31, 2019. He has a degree in Law and Political Science from Antioquia University. He was Magistrate of the Colombian State Council, a trial lawyer before the Chamber for Administrative Litigation from 1984 to 2006, a founding member of the Institute for Civil and State Responsibility of Antioquia, and President of the Council of State from April 2008 to February 2009.

Felipe González, January 2008 – December 2015

Felipe González

Felipe González was IACHR Commissioner from January 1, 2008, to December 31, 2015. The Commission designated him for this function on January 28, 2016. The Commission designated him as Rapporteur on the Rights of Migrants in January 2008, and he had this function until the end of his mandate as Commissioner. In this capacity, Rapporteur Gonzalez conducted a visit to Mexico to examine the situation of the rights of migrants, as a result of which the Report Human Rights of Migrants and Other Persons in the Context of Human Mobility in Mexico  was published. He also conducted a visit to the United States and the Report Refugees and Migrants in the United States: Families and Unaccompanied Children was published. The Rapporteur also examined in particular the situation of migrants and other persons in the context of human mobility, such as persons in situation of statelessness, refugees and internal displaced persons, during the in loco visits to Dominican Republic, Honduras and Mexico. He also made presentations on several topics, such as the human and labor rights of migrants, inter-American standards, on the exceptionality of migration detention, among others. Felipe González is Professor of International Human Rights Law and Constitutional Law at the Universidad Diego Portales, Chile, and visiting professor at the Universidad Carlos III of Spain. He was the founder and director of the Human Rights Center at that university.